Gå till innehåll
Svenska Baseboll- Softboll- & Lacrosseförbundet
Svenska Baseboll- Softboll- & Lacrosseförbundet

Tävlingskommittén behöver fler representanter från Softboll och Lacrosse

Målbilden är att förbundets Tävlingskommitté (TK) består av två representanter från vardera idrott i vårt förbund. Idagsläget har dock TK några vakanser att fylla och vi hoppas därför att det finns krafter ute i verksamheten som känner sig manade.

Det behövs 1-2 personer som vill vara med och utveckla och driva softbollverksamheten framåt och 1-2 personer som gör det samma för lacrosseverksamheten. Basebollverksamhetens representation är förnärvarande tillgodosedd.

Tävlingskommittén arrangerar, på uppdrag från styrelsen och med stöd av respektive utskott, seriespel och slutspel. TK hanterar även dispenser och sanktioner gällande spelare och turneringar. De uppdaterar vidare tävlingsbestämmelser, svarar på frågor och tar beslut i olika tävlingsärenden rörande våra idrotter. TK har ett övergripande ansvar för att förbundet ska kunna utföra våra respektive idrotters tävlingsverksamhet och intresserade personer måste vilja vara med och driva dessa frågor framåt.

Beslut om utnämning fattas av styrelsen efter rekommendation (första instans) av respektive utskott.

Intresseanmälan skickas till info@sbslf.se.

Publicerad: 2025-11-13

Senast uppdaterad: 2025-11-13

Författare: Monica Söderberg

Sponsorer

Internationella och europeiska förbund

POSTADRESS:

Svenska Baseboll Softboll och Lacrosseförbundet

Box 53

13721 Västerhaninge

KONTAKT:

Tel: +4686996535
E-post: info@sbslf.se